hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - Cuvinte controversate și interesante din tabăra de la Amara

Cuvinte controversate și interesante din tabăra de la Amara

Forumul de discuţii al scrabbliştilor din România

Cuvinte controversate și interesante din tabăra de la Amara

Mesajde paul » 03 sep. 2012, 12:26

La etapa 31 aug - 2 sept 2012 de la Amara s-au jucat câteva cuvinte "ciudate". In top se afla BIHUN, despre care multi (inclusiv eu) au crezut ca e vreun adjectiv și au luat ceva zerouri cu BIHUNEI. De fapt e substantiv neutru:
BIHUN, E = Utilaj cu care se bat pe fundul mării țărușii necesari pentru așezarea carmacelor.
Asadar, sa definim si carmac, alt cuvant ciudat:
CARMÁC, carmace, s. n. Unealtă pentru pescuit fără nadă, formată din mai multe șiruri de cârlige mari așezate în apă la diferite adâncimi.
Un cuvânt interesant e BITANG, mai ales pentru ca amintește de renumita antrenoare a lotului de gimnastica:
BITÁNG, -Ă, bitangi, -ge, s. m. și f. (Reg.; adesea adjectival) Copil nelegitim; bastard. – Din magh. bitang.
GHIDI a fost un solo găsit de DLS la duplicat completiv:
GHIDI = interj. de amenințare în glumă, de mirare sau de mustrare: ghidi, ghidi, hoțule!
La partida de anticipatie am depus JAPI (pentru a continua cu BEJANIEI, nouar):
JAP, japi, s. m. (Reg.; ir.) Moșneag neputincios.
Atenție, exista si JAPĂ, JAPE:
JÁPĂ, jape, s. f. (Reg.) Nuia subțire și elastică. Bătaie dată cu o astfel de nuia.
Într-o partida s-a jucat ADIPICE:
ADÍPIC, -Ă, adipici, -ce, adj. (În sintagma) Acid adipic = acid bibazic saturat, folosit ca materie primă pentru fabricarea unor fibre sintetice poliamidice. – Din fr. adipique.
Ca o curiozitate, în aceeași poziție am jucat PICAJE cu punctaj echivalent:
PICÁJ, picaje, s. n. Coborâre a unui avion pe o traiectorie (aproape) verticală. – Din fr. piquage.
Un nouar interesant (jucat mi se pare doar de Al. Gheorghiu și Iulia Neacșu) a fost UNIPOLAR:
UNIPOLÁR, -Ă, unipolari, -e, adj. Care are un singur pol. ♦ (Despre celulele nervoase) Al cărei corp celular are o singură prelungire. – Din fr. unipolaire.
Mai are cineva noutăți?
paul

Re: Cuvinte controversate și interesante din tabăra de la Am

Mesajde admin » 05 sep. 2012, 22:39

Alt DLRM-ism care a facut ravagii la Eliptic: TUMANIM

Definitie:
TUMĂNÍ, tumănesc, vb. IV. Tranz. (Reg.) A prosti, a zăpăci pe cineva. – Ucr. tumanity.
acidula
admin
Site Admin

Înapoi la SCRABBLERO - diverse