hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - O partida franceza

O partida franceza

Forumul de discuţii al scrabbliştilor din România

O partida franceza

Mesajde paul » 16 nov. 2012, 01:40

Partida comentata de mai jos s-a jucat pe 11 noiembrie în complexul sportiv Lia Manoliu din București. Ea era a IV-a din cele 5 din ultima etapa de scrabble francofon pe 2012. Poate ca cei ce vor citi aceasta partida vor fi atrași către aceasta fațetă a scrabble-ului.
Iata cum a decurs:
1. KWARTIZ
Atenție la "prospăturile" GWERZ (cântec breton) si QWERTZ (tastatura elvețiană)
Eu am pus WITZ (plaisanterie), ceea ce egalează topul ales de arbitru: KAWI H5 = 44p.

2. RTZ + ULEI
Aici am văzut din prima RUTILEZ la G8, asa ca am avut timp sa ma gândesc la ceva mai bun: RUTILIEZ 8E = 77p. Acesta a fost și topul.

3. AROSETY
Am văzut modestul KYSTE (46p) Ceva mai bine era OSTYAK (48p), dar mult mai bine ROYAUTES la F4. S-a ales YOUTSERA F6 =89p, pentru ca deschide jocul. Câțiva s-au păcălit cu YAOURTES (?!) Nu exista la francezi decât YAOURT, YOGHOURT și YOGOURT (toate formele fiind echivalentul IAURT-ului romanesc).
YOUTSER este verb intranzitiv, însemnând același lucru cu YODLER, JODLER sau IODLER = A cânta modulat în Elveția.

4. UPDESBA
Enfin, am vazut BADES la 14B, mai bun decât BADEZ. Insa un pic mai slab decât DAUBES 14A = 42p, care a fost topul extragerii. DAUBER = Denigrer.

5. P + AASTI?
Aici sunt foarte multe. Am văzut repede PAToISAI la J4. Topul a fost PArTITAS 9A = 88p (piesa muzicala)

6. EEDNNLR
N-am văzut ceva mai bun decât KERN (consiliu în Belgia). Topul a fost REPEND A7 = 33p.

7. -NEEEVAR
Bineînțeles ENERVErA C3 = 78p. Un pic mai slab VENERErA pus în același loc. Attantion, ENERVER accepta un D în fata, formând DENERVER.

8. MIGENUT
Am vazut MUTINEZ = 34p si in ultimul moment topul anglofon MEETING 11E = 36p. (dar n-am avut timp sa schimb biletul).

9. U + EEFROS
Mi-a părut rău ca nu pot depune SERFOUEZ pentru ca verbul e in IR (SERFOUIR = A desțeleni cu o SERFOUETTE). Am pus așadar ceva slab (FUSEREZ) și am avut surpriza sa vad ca merge totuși verbul de mai înainte, dar în alta parte: SERFOUIE(!) J2 = 65p.

10. ULXBEAL
Am "căzut" în sfârșit pe top: LUXEZ L4 = 46p.

11. BAL + LORD
Tot stand la panda după acel D pus în fata lui ENERVErA, am scris pe bilet RODA 2A = 22p. Mai bun a fost însă BORDA E2 = 27p.

12. -EEJIIGO
Cu JOIE M1 sau JOUG C12 ai fi avut lejer 24 puncte. S-a pus FEUJ 5J = 28p. (FEUJ = Juif)

13. -HULTSES
Noi romanii punem simplu EH 15A = 29p. Canadienii din Quebec n-ar rata însă SLUSH N2 = 47p(!) (SLUSH = SLOCHE = Zăpadă topita amestecata cu nisip)

14. TE + ELIMN
Din nou cad pe top: ELIMENT O6 = 82p. Ceva mai slab este ALIMENTE 13A.

15. CLPAIIF
Dupa una calda, alta rece: pun FACIL 1D cu .... 0 puncte. Desigur ca merge doar FACILE, dar nu avem E în grupa. Si nici A pentru FACIAL în același loc. S-a pus FILA 3L = 41p.

16. CIPL + OMI
Profit ca s-a băgat recent OM si pun OC N9 = 23. Am fost aproape pentru ca topul a fost LOCI N8 = 29p.

17. PIM + HONA
Modest este OH 15A = 29. Foarte bine este MAOHI 1D = 42p (cultura tradițională in Polinezia franceza).

18. PN +GONU?
Topul este PeAN O1 = 22p (= PAEAN = cântec războinic) Mergea aici și PiAN (maladie tropicala) în același loc.

19. GONU + TCV
Am pus VONT M11 = 20p. Topul folosește ambele vocale și închide partida: CONGRU 4A = 24p.
Topul partidei = 940p. A bientôt!
paul

Înapoi la SCRABBLERO - diverse