hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - O partida mortala (de fapt o partida lecție)

O partida mortala (de fapt o partida lecție)

Forumul de discuţii al scrabbliştilor din România

O partida mortala (de fapt o partida lecție)

Mesajde paul » 01 dec. 2012, 15:36

Bineînțeles ca tot pe 11 nov. și tot la Lia Manoliu s-a jucat și ultima partida francofona pe 2012. Eu am numit-o mortala, o sa vedeți de ce.
T1: EEECSUN

Am pus simplu SCENE. S-a jucat h4: CENSEE = 22. Atenție, verbele "învecinate" sunt doar ACENSER si ENCENSER.

T2: U + REFBEN

Acum se vede de ce am numit partida mortala. S-a pus 7a: FUNEBRES = 65, un mot presque roumain. Si eu credeam ca BENEF-ul meu de la g9 e bun.

T3: ERIROKE

a5: KIFER = 51. Un verb recent introdus in Officiel du Scrabble (ODS) (kifer = kiffer = apprecier) Mergea si KEFIR sau KEFIE (kefie = keffieh = turban de beduin) Probabil văzut de întreaga sala.

T4: ERO + HUSL

5a: KOHEUL = 36. Un fel de rimel negru cu care se dau arăboaicele pe la ochi. Variantele sunt KOHOL si KHOL.

T5: -AMMULX?

Am pus ceva ce se jucase într-o partida anterioara, i9: XALaM = 47. Ceva mai bun a fost insa d7: EXhUMA = 50, din nou un cuvânt tematic! Echivalentul era 10a: AXeL.

T6: LMESIPI

13c: SIMPLE = 36. Simplu și la propriu.

T7: I + GENNOS

Aici am crezut ca am dat lovitura cu 11d: MIGNONES (?) dar cuvântul se scrie altfel: MIGNONNES. Uite, asa se învață limba franceza! Topul a fost 4h: CONSIGNES = 74. Si aici avem un echivalent, CEIGNONS, în acelasi loc. (ceindre = a pune cingătoare)

T8: CRUTFID

h12: CERF = 36. Următoarele ca valoare erau 14b: CUTI = 34(cuti = cutireaction) si o3: CERTIF = 33.

T9: TUID + WET

Ca sa arat ca mi-am făcut temele am pus m1: WIDGET = 33 (cuvânt nou introdus ce rimează cu GADGET, termen din informatica). S-a pus mult mai simplu o1: TWEED = 45.

T10: TUI + AHER

1H: HEURTAIT = 86. Heurter = a hurducai și admite un A in fata, AHEURTER = OBSTINER (S'). Bun era și 12h: CHUTERAI = 78.

T11: NOPTOMR

14h: ROMPRONT = 80, singurul scrabble.

T12: ZOELATI

o12: AZOTE = 72, elementul cel mai răspândit din atmosfera. Subtopuri: o12: ZETA = 69 și
m3: AGIOTEZ = 56

T13: TIL + LINT

14B: TITI = 30 (Gamin de Paris)

T14: -AGSNAVT

Topul este 4b: GAVA = 36 (gaver = a îndopa orătănii, un obicei barbar de la țară) Subtopul era cu doar un punct mai mic, 6j: VANTAS = 35.

T15: -QLDVIBE

3c: DIVE = 42, posibil datorita introducerii lui DAH în lista de cuvinte. Pusesem doar 3c: BI = 30.

T16: QLB + SIS?

Evident QIBLaS, însă nu la n6 cum l-am pus eu în graba pierzând 14 puncte, ci la 6j: QIBLaS = 46.

T17: S + SNAARY

10a: AY = 49. Subtopul este 10f: YASSA = 45.

T18: SNARS + EA

Aici m-am fript din nou cu ASSANER (?). Nu exista decat ASSENNER (a lovi) si ASSAINIR (a curăța) Topul a fost modest, 12j: ARASEZ = 30.

T19: NS + DELLA

2g: LANDE = 25. Poziția cuvântului e posibila azi datorita nou introdusului UD.

T20: LS + JOUTU

Partida, lunga cât o zi de post, continua cu g9: JUS = 35.

T21: LOUT

11j: TOLU = 18. Parfum din America de sud, văzut probabil doar de calculator. La revedere pe 2013!
paul

Re: O partida mortala (de fapt o partida lecție)

Mesajde bughitza » 06 dec. 2012, 15:59

A inceput mortal, dar s-a terminat exotic. Si parfumat! :)
bughitza

Înapoi la SCRABBLERO - diverse