hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - PLEDOARIE PENTRU FAIRPLAY (scrisoare deschisă către F.R.S.)

PLEDOARIE PENTRU FAIRPLAY (scrisoare deschisă către F.R.S.)

Forumul de discuţii al scrabbliştilor din România

Re: PLEDOARIE PENTRU FAIRPLAY (scrisoare deschisă către F.R.

Mesajde marinelado » 26 dec. 2010, 00:19

Buna seara lui Craciun!

Sarbatori frumoase va doresc si sa va dea Dumnezeu tot ce-i mai bun pentru voi in noul an!
Ma bucur sa vad ca subiectul scrisorii mele a suscitat interes. Asta inseamna ca va pasa de ceea ce se intampla in scrabble.
Inainte de toate ma vad nevoita sa fac precizarea ca fairplay-ul este subiectul nemultumirii mele si nu strict persoana stimabilului domn Spinei :) . Da, am spus ca nu voi mai veni la sala, dar motivul era daca nu se fac schimbari in modul de organizare si in regulament, nu daca se iau sau nu masuri "impotriva lui Spinei". A lua atitudine si masuri se refera la gestul nesportiv, nu numai sau neaparat la persoana.
In ceea ce priveste interventia lui Meikyo, nu o sa spun decat ca este deplasata.
Multumesc domnului Gall pentru lamuriri. In unele puncte aveti dreptate, nu si in acelea referitoare la reactia lui Cosmin Donciu de dupa incident (sunteti subiectiv si partinitor) si nici in afirmatia ca o fapta nesportiva nu trebuie nici incurajata dar nici criticata.
Pentru a nu considera ca "ii tin partea" lui Cosmin Donciu, gestul care a generat comportamentul lui Spinei Andrei de la Eforie, l-am "taxat" si atunci si pozitia mi-e aceeasi si acum, iar el stie asta. Asta nu ma impiedica sa accept ca omul este supus greselii, iar recunoasterea si nerepetarea acesteia ma fac sa il iert si sa il consider in continuare prieten.
Acest lucru e de altfel valabil si in cazul domnului Spinei. Am spus ce aveam de spus si de regula nu port ranchiuna o viata pe nimeni. Iar cat priveste ignorarea... ati fi prima persoana, stimabile, pe care sa o cunosc si sa o ignor! Ignorarea, consider eu este recunoasterea faptului ca intre cele doua persoane nu poate exista nici urma de intelegere si comunicare. Sper ca nu e cazul...
Acestea fiind spuse, astept schimbarile pe care mi le-au promis cei de la Federatie privind Regulamentul, astept sa vad in ce consta propaganda pozitiva si...

Sa ne vedem... la sala! ;)

Toate cele bune in noul an :)
Dale Marinela Doina
marinelado

Mesajde MGall » 28 dec. 2010, 20:47

marinelado scrie:Multumesc domnului Gall pentru lamuriri. In unele puncte aveti dreptate, nu si in acelea referitoare la reactia lui Cosmin Donciu de dupa incident (sunteti subiectiv si partinitor) si nici in afirmatia ca o fapta nesportiva nu trebuie nici incurajata dar nici criticata.

1. Nu văd unde e subiectivismul şi părtinirea. Cosmin nu a venit la mine (şi cred că nici la alt arbitru) să reclame vreo agresiune. El e de obicei foarte zgomotos în sală şi de regulă încerc să nu-l bag în seamă... Nici la FRSc nu ştiu să fi făcut vreo sesizare sau reclamaţie. Aşa că am dedus că şi-a meritat soarta.
2. Eu cred că e o (mare) diferenţă între o "faptă nesportivă" şi "lipsa de fair-play". Nu vorbeam de fapte nesportive când spuneam că nu trebuie încurajate şi nici criticate. Ba chiar am spus că aş fi luat măsuri de sancţionare... În schimb, lipsa de fair-play nu poate fi criticată (sau sancţionată), atâta timp cât nu se încalcă prevederi regulamentare...
Matei
MGall

Mesajde marinelado » 30 dec. 2010, 18:35

Buna seara,

Vad ca mi-ati raspuns, din nou, Domnule Gall si va multumesc. O sa raspund si eu punctual, la fel cum ati facut-o si Dvs :)
1. Mai trebuie luata in calcul si varianta: de ce sa mai fac valva, ca tot nu se schimba nimic... :)
2. Ceea ce spuneti Dvs. se potriveste foarte bine situatiei din Caragiale: "sa se revizuiasca primesc, dar sa nu se schimbe nimic...". Si daca nerespectarea regulilor de fair-play nu e importanta... de ce mai exista reguli...? Pe de alta parte, in DEX. definitia suna cam asa: "FAIRPLAY s. n. Acceptare loială a regulilor (într-un joc, într-un sport, în afaceri)". Cu ce am gresit cand am folosit asadar expresia gest nesportiv?
Am vazut postarea Domnului Caba, referitoare la imbunatatirea Regulamentului. Sper sa ii reuseasca si sa nu ramana la stadiul de propunere.

Va urez toate cele bune, iar noul an sa aduca si in scrabble si in casele Domniilor voastre (a tuturor celor care cititi) de toate bune cu indestulare :)

La multi ani fericiti va doresc!
Dale Marinela Doina
marinelado

Mesajde MGall » 30 dec. 2010, 19:14

Mda, nu prea ne înţelegem :(
Fair-play-ul nu are reguli care să fie respectate sau nu, de aceea lipsa lui nu poate fi sancţionată regulamentar.
Fair-play-ul este o atitudine (cam aşa zice şi definiţia: "acceptare a..."), aşa cum e buna-cuviinţă, politeţea ... sportivitatea. Aşa cum nu poţi sancţiona regulamentar un jucător care nu dă bună-ziua sau nu-i atrage atenţia adversarului că a uitat să apese ceasul de control, tot aşa nu-l poţi sancţiona pentru lipsă de fair-play.
Să nu confundăm "lipsă de sportivitate" cu "atitudine (gest) nesportiv", ceva "neutru" (sau care nu e "pozitiv") cu ceva "negativ".
Părerea mea ;)
Matei
MGall

Re: PLEDOARIE PENTRU FAIRPLAY

Mesajde admin » 31 dec. 2010, 17:44

Teoria chibritului, Matei! Ce e bun e bun, ce nu — e cîh... şi ruşine să-i fie!

M-am plictisit. Schimbaţi regulamentul: "Cine nu ştie ce e jokerul, să-ntrebe. Cei doi jucători îşi vor nota răspunsul. După care, îşi vor confrunta consemnările. Dacă nu corespund, întrebarea şi răspunsul se vor repeta ÎN PREZENŢA ARBITRULUI." Să vedem, atunci, cine va mai avea tupeul să "nu-nţeleagă"...

Ca să n-o mai lungim... Scrieţi aici dacă sînteţi sau nu de acord cu propunerea (şi dacă nu, de ce).
acidula
admin
Site Admin

Mesajde catacaba » 01 ian. 2011, 03:47

Citez din propunerea regulamentului partidei libere :

5.8. Declararea unui joker

a. Jokerii trebuie să fie declaraţi prin înscriere pe o hârtie neutră, respectiv pe formularul de contestaţii şi rezultat pus la dispoziţie de organizatori. Nici declararea verbală a jokerului, nici notarea jokerului în fişa proprie de punctaj nu sunt determinante. Pronunţarea cuvântului principal este cu desăvârşire interzisă.
b. Un jucător care depune un joker trebuie să îl declare înainte de finalizarea depunerii. Adversarul trebuie să se asigure că jokerul este corect declarat, neutralizând ceasul de control dacă este nevoie.
c. Dacă identitatea unui joker declarat incorect este motiv de dispută, jucătorul aflat la depunere poate să îi desemneze o nouă identitate. Toate cuvintele formate prin redesemnarea jokerului se consideră a fi cuvinte jucate în depunerea jucătorului care a redesemnat jokerul şi, prin urmare, pot fi contestate la incheierea acesteia.
d. Dacă un joker este declarat corespunzător, dar totuşi identitatea sa este în continuare motiv de dispută (de exemplu adversarul consideră că jokerul înscris în formular este neinteligibil sau seamănă cu o altă literă), arbitrul principal şef poate permite ca o depunere sau o contestaţie bazată pe înţelegerea greşită a semnificaţiei acestuia să fie rejucată, respectiv să fie anulată sau recontestată cu semnificaţia corectă a jokerului.

Cu alte cuvinte, degeaba declara unul pe gura corect, celalalt va spune ca e incorect. In concluzie, scrisul e sfant. Dar nu in foaia proprie de punctaj !
catacaba

Mesajde catacaba » 14 ian. 2011, 11:36

Se intampla si la altii.

Ian Kendall, jucator relativ nou-re-venit in circuitul britanic, un tip simpatic, de altfel, cu care m-am "duelat" in turneele din Malta, relateaza urmatoarele doua incidente din cadrul diviziei C a recentului turneu UK Open :
But on the downside, two unsavoury incidents in successive games for me have very slightly tarnished the week in the main open event. Firstly, my female opponent began the game, placed her tiles, called '6' and started my clock. She must have immediately realised her error because as I looked up from my sheet, I observed her changing the 'A' of ATA for an 'E' making ATE ! I immediately confirmed my clock was running and ticked her off without taking it any further, and allowing it to stay on the board. I subsequently lost, her high scoring opening move was obviously too much for me. Secondly, in the very next game, I was playing another female opponent, and I was suckered into playing an incorrect word by, in my opinion, gamesmanship. I was winning by 45 at the time and I was to play. I wanted to dump SOU and placed the tiles down in a very low scoring place whilst I looked round for better. I then moved the tiles to hook onto JUN making SOU/JUNS and was considering if JUNS was good or not. After a few seconds thinking about it, my opponent began verbally adding up my score, suckering me into playing it. Of course, once I did play it, my opponent said 'I'm sure JUNS is correct, but I just want to check', and duly challenged it off, probably knowing it to be wrong all along. The game turned from here and I again lost. Lesson learnt !

In primul incident este vorba despre inlocuirea unei litere DUPA apasarea ceasului de control, foarte rapid, mizand pe lipsa de atentie a partenerului de joc. In al doilea incident este vorba despre comentariul verbal al adversarului relativ la plimbarea unui cuvant pe tabla in finalul unei partide, cu scopul de a gasi un punctaj cat mai bun. Ian se gandea, pe timpul sau, cu cuvantul SOU plasat pe tabla, daca adiacentul JUNS este corect sau nu. Adversarul a inceput sa calculeze punctajul cu voce tare, inducand ideea ca ar fi acceptat dupa bataia ceasului. Evident, l-a contestat si Ian a pierdut din aceasta cauza. Ian nu se prevaleaza de regulament, pe care daca l-ar fi stiut ar fi avut castig de cauza in ambele situatii (in prima putea fi chiar caz de trisare, in al doilea arbitrul putea da un avertisment pentru vorbire in cursul partidei), cat pe "gamesmanship", pe fair-play.
Regulamentul pe care incercam sa il adoptam, chiar daca este mult mai complet decat cel in vigoare, referitor la cazurile de nesportivitate, nu poate face nimic in cazul in care fair-play-ul neprevazut in regulament al unuia lasa loc speculatiei celuilalt.
Finalul istorisirii lui Ian e cat se poate de corect - "Lesson learnt !" - lectie invatata !
catacaba

Mesajde Aditamas » 05 mar. 2011, 10:06

Mi se pare greu de crezut ca un debutant a fost aruncat de la inceput in acelasi bazin cu un "rechin".
Ar trebui sa existe o divizie de acomodare, pentru jucatorii cu mai putina experienta, indiferent de numarul acestora. Lovirea sau abuzul verbal ar trebui penalizate cu suspendare. Cred ca 6 luni suspendare pentru vatamare corporala nu e prea mult. Daca Andrei a simtit nevoia sa se descarce si sa il loveasca pe Cosmin, a fost alegerea lui si o respect. Insa daca avem pretentia ca Scrabbleul sa fie considerat un sport, trebuie sa si plateasca pentru ce a facut. Aceasta este umila mea parere.
Si inca ceva. Ar fi frumos ca veteranii sa ii incurajeze pe cei cu mai putina experienta.
Toate cele bune,
Adi
Aditamas

Mesajde catacaba » 05 mar. 2011, 11:49

Adi, structura campionatului romanesc nu prevede in acest moment divizii, premii banesti sau separare intre libere si alte probe. Prin regulamentul partidei libere, aflat in dezbatere si propus pentru dezbatere si aprobare la AG de la Alba Iulia, incerc sa fac posibila si la noi organizarea unor turnee de partide libere cotate, cu premii banesti, in diverse variante de alcatuire a rundelor si divizii flotante, astfel incat participarea sa fie stimulativa pentru fiecare jucator.
Regulamentul in vigoare in acest moment are lipsuri care pot fi acoperite prin adoptarea propunerii noi. Ea este bazata pe regulamentul WESPA varianta a II-a, avand in vedere faptul ca daca tot facem o schimbare radicala, putem sa o facem pana la capat, fara a mai trece prin treapta intermediara WESPA varianta I. Propunerea de regulament este imbunatatita cu prevederi din NASPA, regulamentul thailandez si cel african, precum si cu prevederi din regulamentul actual, specifice campionatului romanesc.
Am incercat in 2 randuri in istorie sa jucam in sistem divizionar fix (un numar de jucatori in A la toate competitiile din anul respectiv, restul in B), rezultatele au aratat ca exceptand anii romantici (pana in 1991), divizia B nu a functionat, adunand prea putini participanti.
Daca in cazul probelor de duplicat si compunere exista simultanele care pot familiariza incepatorii cu regulamentulde concurs, in cazul liberelor nu exista nicio competitie amicala in Romania, in acest moment. Chiar daca ar exista, lipsa motivatiilor banesti sau de rating ar face-o neatractiva.
Odata adoptat regulamentul, nimic nu ma impiedica sa organizez 3-4 turnee locale pe an, scurte 4-6 runde, cotate, impartite in functie de rating in 2-3-4 divizii in functie de numarul de participanti, jucat in alte sisteme decat koth prea rigid aplicat in momentul asta de la inceputul si pana la sfarsitul oricarui turneu oficial de la noi.
Tu, jucand in atatea turnee importante anglofone, stii bine avantajele sistemului de divizii, a sistemului de premiere divizionar, a fair-play-ului certificat de regulamentele internationale. Sa speram ca vom avea si noi acces la aceste facilitati dupa AG de la Alba Iulia si ca fapte precum cele descrise in aceasta pledoarie nu-si vor mai avea locul intr-un turneu de partide libere.
catacaba

Mesajde marinelado » 06 mar. 2011, 22:14

Ii poti raspunde la ambele parti ale mesajului, Catalin... nu? :)
marinelado

ÎnapoiÎnainte

Înapoi la SCRABBLERO - diverse