hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - 1st German Open - Mannheim 11-13.03.2011

1st German Open - Mannheim 11-13.03.2011

Forumul de discuţii al scrabbliştilor din România

1st German Open - Mannheim 11-13.03.2011

Mesajde catacaba » 09 mar. 2011, 21:58

Incepand de vineri, timp de 3 zile, se desfasoara la Mannheim prima editie a Openului Germaniei, competitie programata a se desfasura pe durata a 22 de runde. Este singurul turneu international din partea continentala a Europei si din partea noastra participam cu aproape tot contingentul intern de jucatori : Dan Laurentiu Sandu, Mihai Pantis, Ovidiu Tamas si cu mine.
Concursul poate fi urmarit la adresa
http://www.centrestar.co.uk/11german/html/
incepand din dupaamiaza zilei de vineri. Programul cuprinde 6 runde vineri, 10 sambata si inca 6 duminica. La start se aliniaza, din informatiile disponibile in acest moment, 30 de jucatori, peste doua treimi din tari nevorbitoare de engleza (Germania, Olanda, Polonia, Romania, Israel).
Dan si Mihai, prin prisma ratingului WESPA, sunt considerati favoritii 4 si 5, ceea ce inseamna ca am putea avea o buna sansa la clasari in zona podiumului, poate chiar cu acces la premiile banesti care insumeaza 1000 de euro.
Merita sa amintim faptul ca, in anul 2012, Romania preia stafeta organizarii acestui turneu continental, organizand prima editie a internationalelor Romaniei anglofone in perioada 12-14 octombrie 2012, la Bucuresti, urmand ca mai apoi, la un interval de 2-4 ani sa ne revina organizarea urmatoarelor editii.
Tineti-ne pumnii !
catacaba

Re: 1st German Open - Mannheim 11-13.03.2011

Mesajde bughitza » 10 mar. 2011, 11:29

Succes la turneu! Adica Happy tiling :)
bughitza

Mesajde MGall » 13 mar. 2011, 17:58

Bravo băieţi!

Rezultate finale: Mihai - locul 3; Dan - locul 4; Ovidiu - locul 2 la categ. B şi 150 euro (15 la general) şi Cătălin - locul 10 la B (25 la general). România - locul 3.
Rezultate meritorii, dar fără să constituie o surpriză, dacă luăm în consideraţie valoarea participanţilor. Dan şi Mihai plecau ca "favoriţi nr. 4, respectiv 5", aşa că rezultatul lor era de aşteptat. Un plus pentru Mihai, o "confirmare" pentru Ovidiu (până acum "fără rating").

Ştiu că mi-i pun în cap pe toţi "anglofonii" noştri, dar şi "francofonii" ar avea rezultate similare dacă ar concura (în partide libere) alături de israelieni, nemţi, olandezi, polonezi etc. ;)
Matei
MGall

Mesajde catacaba » 13 mar. 2011, 21:57

Nici gand, Matei, chiar m-ar bucura sa stiu ca exista si natiuni in afara celor francofone cu care sa ne masuram fortele. Din pacate, asta e situatia. Ca fapt divers, se pare ca anul acesta in SUA se va incerca duplicatul la un concurs anglofon, alaturi de alte probe originale, gen "anagrame".

Pe scurt despre turneu, am facut o impresie buna, avem reactii pozitive fata de internationalele Romaniei, de altfel organizatorii au pregatit un trofeu transmisibil, pe care noi il vom grava cu numele castigatorului din acest an si il vom transmite mai departe catre Olanda, care va continua traditia acestui turneu in anul 2013.

Mihai, ´Dan si Ovidiu au facut o treaba minunata, eu mai putin din pacate, sper sa-mi iau revansa in Malta. revin cu informatii detaliate la intoarcerea in tara.

Multumim mult pentru sustinere !
catacaba

Mesajde supernova » 15 mar. 2011, 11:04

Multumesc Matei!

Nu au fost meciuri usoare, dar pana la urma a iesit bine. Daca excludem tarile cu un singur jucator, Romania ar fi pe primul loc.

Mihai
supernova

Înapoi la SCRABBLERO - diverse