hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - scrabble simetric

scrabble simetric

Forumul de discuţii al scrabbliştilor din România

scrabble simetric

Mesajde paul » 19 iul. 2011, 11:52

Pentru amatorii de probleme de scrabble as vrea sa lansez următorul enunț:
Sa se realizeze o grila cu punctaj maxim, în maniera în care sa se acopere o zona a tablei de joc simetrica fata de centrul tablei. Atenție! Simetria fata de centrul tablei nu e totuna cu simetria fata de de axa verticala sau axa orizontala. De exemplu, cîmpul F14 are ca simetric cîmpul J2 fata de centrul tablei, cîmpul F2 fata de axa verticala și respectiv cîmpul J14 fata de axa orizontala.
Trimiteți soluțiile voastre pe adresa quarpaz1@yahoo.fr. Termen: 22 decembrie 2011 (n-am spus 2012 pentru ca la mayasi calendarul se termina în 2012 :P ) Cîștigătorul va primi broșura Probleme clasice de scrabble. (vezi subiectul de pe acest forum)
Eu personal n-am o soluție de baza pentru aceasta problema, dar îmi imaginez ca ea ar trebui sa conțină cei patru nouari. Ca o comparație, am o rezolvare în scrabble francofon de 2267 puncte.
paul

Re: scrabble simetric

Mesajde catacaba » 19 iul. 2011, 23:01

Presupun ca nici un nouar de 15 litere si doua cuvinte de 15 litere x 27 nu sunt de neglijat, cu conditia ca legaturile catre ele sa respecte conditia de simetrie.
catacaba

Re: scrabble simetric

Mesajde paul » 21 iul. 2011, 15:58

Ai dreptate, se pare ca asta e cea mai buna tactica! ;)
paul

Înapoi la SCRABBLERO - diverse