hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - PREZENTARE LOC 5.0 (Mesaj email de la Matei Gall)

PREZENTARE LOC 5.0 (Mesaj email de la Matei Gall)

Discutati aici proiectul noii liste de cuvinte LOC5, care urmeaza sa intre in vigoare in anul 2011.
Reguli forum
Pentru discutarea listei de cuvinte oficiale a F.R. Scrabble, va rugam sa va declarati identitatea (prenumele si numele, localitatea sau clubul), cel putin la primul mesaj. Ne intereseaza opiniile tuturor, dar pentru luarea in considerare a argumentelor la un subiect atat de important, ar fi bine sa stim, cu totii, cu cine stam de vorba. Va multumim pentru intelegere!

PREZENTARE LOC 5.0 (Mesaj email de la Matei Gall)

Mesajde MGall » 19 iul. 2010, 11:53

In conformitate cu hotararile conducerii FRSc, va prezentam proiectul Listei Oficiale de Cuvinte (LOC), editia a 5-a, lista ce va intra in vigoare incepand cu data de 1 ianuarie 2011. In noua lista au fost adaugate cuvintele care figureaza in DLRM, DN si MDN (pentru detalii privind aceste surse vedeti http://dexonline.ro/informatii#surse) si au fost corectate cateva erori descoperite in LOC4-1.

Aceasta noua lista (sa-i zicem deocamdata Loc5-0) nu este definitivata, in sensul ca va mai suferi pana spre sfarsitul anului modificari de detaliu:

- eliminarea unor restrictii (de exemplu, avem aproape 200 de cuvinte de forma *geneza, unele cu plural, altele fara - si le vom uniformiza, eliminand restrictia "S");
- corectarea unor erori (de tastare, de etichetare a tipului de flexiune, de accent etc.);
- eventuale adaugiri / eliminari (de cuvinte sau doar de forme flexionare) decise de FRSc.
Aceste modificari se vor opera atat in urma verificarilor pe care le facem in continuare, cat si pe baza observatiilor si propunerilor primite de la scrabblisti. Nu ezitati deci sa analizati cu atentie listele prezentate mai jos.
Asteptam sugestiile si comentariile dv.!

Pentru a va usura analiza Loc5-0, am facut o comparare a acesteia cu Loc4-1 si va prezentam 3 fisiere:

http://www.scrabrom.3x.ro/Loc5-0/Iesiri4-1.TXT - fisier text cu cuvintele (formele flexionare) care au fost eliminate;
http://www.scrabrom.3x.ro/Loc5-0/Intrari-5.TXT - fisier text cu cuvintele (formele flexionare) care au fost adaugate;
http://www.scrabrom.3x.ro/Loc5-0/loc5-loc41.xls - fisier Excel cu evidentierea intrarilor / iesirilor. Aici figureaza doar cuvinte-titlu, cu mentionarea tipului de flexiune si a eventualelor restrictii.
Atentie, unele iesiri sunt doar eliminari ale unor dublete (cuvinte identice, cu accent diferit, ex. ACAD'EMIE / ACADEM'IE - ramane un singur cuvant), iar altele reprezinta disocieri ale unor incadrari (ex. CAPSUN MF1, disociat in CAPSUN M1 si CAPSUNA F1).

Autorii LOC:

Matei Gall
Octavian Mocanu
Dan Laurentiu Sandu
Matei
MGall

Re: PREZENTARE LOC 5.0 (Mesaj email de la Matei Gall)

Mesajde Jadore » 19 iul. 2010, 19:42

Pe serverele 3x.ro nu se gaseste niciunul din cele 3 fisiere. Am incercat sa le accesez dar e o problema undeva.

Alexandru Seizu,
Locomotiva
Jadore

Mesajde MGall » 20 iul. 2010, 22:38

Fişierele sunt acolo, probabil e o problemă de accesare. Nici eu nu reuşesc cu click pe link-urile respective (nici de aici, nici din pagina FRSc).

Încercaţi să copiaţi (sau să scrieţi) adresa URL într-o fereastră nouă. La mine merge...
Matei
MGall

Mesajde admin » 21 iul. 2010, 04:37

Eu cred ca serverul 3x.com este problema, presupun ca nu accepta linkuri externe decît catre pagini HTML, ca sa poata sa-si afiseze reclamele, hmmm...

In orice caz, puteti descarca de aici o arhiva .rar a celor 3 fisiere: http://www.scrabblero.ro/reg/LOC5.0/LOC5.0.rar
acidula
admin
Site Admin

Mesajde MGall » 21 iul. 2010, 10:07

Nu ştiu care e "politica" celor de la 3x.ro (sau .com?). Mi se pare bizar faptul că link-urile funcţionează totuşi, dar abia după ce fac o primă accesesare directă a paginilor scriind adresa URL în browser.

Mersi Claudia pentru găzduirea arhivei.

Între timp am mai făcut modificări (îndeosebi eliminări de restricţii "S" la: -alienare, -grafie, -scopie, -lastie, -manie, -ocluzie, -cefal(ie), -gramă, -graf, -metru, -baciloză, -geneză, -urie, -estezie, -algie, -dinie, -algezie ...).
Acum plec în concediu şi voi centraliza toate observaţiile şi propunerile voastre la întoarcere în septembrie. Iată "tema de vacanţă" pentru voi: cum procedăm cu restricţiile la următoarele categorii de substantive: -metrie, -logie, -tate, -ide :?:
Matei
MGall

Mesajde admin » 21 iul. 2010, 12:39

Concediu placut!

Dar inainte sa pleci, n-ai putea sa ne mai pui o coloana la fisierul ala Excel ("Sursa")?
Ar fi extrem de util sa putem filtra separat cuvintele, fie din DLRM, fie din (M)DN.
In mod sigur ai coloana aceea cu dictionarele sursa, nu se poate sa n-o ai!

Mersi,
Claudia Mihai
(ca am uitat sa ma semnez in clar, desi eu am initiat regula...)
acidula
admin
Site Admin

Mesajde MGall » 21 iul. 2010, 12:53

Nu-i chiar atât de simplu :(
Fişierele sunt create pe baza unor rapoarte din baza de date DEX online, majoritatea cuvintelor se găsesc în mai multe surse, ar trebui să fac o mulţime de rapoarte, comparaţii, combinări de fişiere ... şi zău n-am timp acum printre valize, cumpărături de ultimă oră, plăţi facturi, pupat rude etc. ;)

Mersi de urări! O vară plăcută tuturor!
Matei
MGall

Mesajde admin » 02 aug. 2010, 18:45

Ei — asta e, ne-om descurca si-asa! :)

Inca o data, adresa unde gasiti arhiva cu cele 3 fisiere: http://www.scrabblero.ro/reg/LOC5.0/LOC5.0.rar

Pentru discutiile propriu-zise (dupa ce veti fi consultat listele de mai sus), v-as ruga sa NU dati pur si simplu un raspuns la acest subiect, ci sa creati subiecte separate pentru fiecare problema distincta.

Cum anume? Clicati, sus, pe forumul Proiect LOC 5.0 si apoi , din pagina care se deschide, apasati pe linkul "Scrie un subiect nou"; incercati sa dati un titlu concis, dar sugestiv, subiectului care va preocupa!

Subiect ridicat ultima oară de admin 02 aug. 2010, 18:45.
acidula
admin
Site Admin

Înapoi la Proiect LOC 5.0