hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - Introducere

Introducere

Discutati aici proiectul noii liste de cuvinte LOC5, care urmeaza sa intre in vigoare in anul 2011.
Reguli forum
Pentru discutarea listei de cuvinte oficiale a F.R. Scrabble, va rugam sa va declarati identitatea (prenumele si numele, localitatea sau clubul), cel putin la primul mesaj. Ne intereseaza opiniile tuturor, dar pentru luarea in considerare a argumentelor la un subiect atat de important, ar fi bine sa stim, cu totii, cu cine stam de vorba. Va multumim pentru intelegere!

Introducere

Mesajde admin » 21 iul. 2010, 13:49

Felicitari autorilor pentru ideea democratica a supunerii noii liste LOC dezbaterii publice, cu suficient timp inainte de intrarea ei in vigoare.

Personal, salut reintroducerii DLRM in LOC — are niste fermecatoare cuvinte vechi care altfel s-ar pierde, n-ar mai auzi nici macar scrabblistii de ele...

Ma bucur si de introducerea multor neologisme din MDN (ceva mai putin din DN, deoarece acesta e mai vechi si cred ca diferentele dintre DN si MDN, la distanta de 14 ani, ar putea reprezenta niste "razgîndiri" ale autorului principal, poate recunoasterea unor greseli facute in DN... sau, poate (de, fapt, de multe ori) niste simple greseli "de frapa" in MDN !

Dar, pentru observatiile punctuale, voi deschide subiecte separate (daca nu cumva le va deschide altcineva inaintea mea? Va rog, indrazniti!).

Inca o data, in clar, cele 3 dictionare despre care vorbim:
[MDN]: Marele dicţionar de neologisme, Florin Marcu, Editura Saeculum, 2000
[DN]: Dicţionar de neologisme, Florin Marcu şi Constant Maneca, Editura Academiei, Bucureşti, 1986
[DLRM]: Dicţionarul limbii române moderne, Academia Română, Institutul de Lingvistică din Bucureşti, Editura Academiei, 1958

Pentru aflarea definitiilor cuvintelor din aceste dictionare, consultati cu incredere http://www.dexonline.ro
acidula
admin
Site Admin

Re: Introducere

Mesajde MGall » 04 oct. 2010, 21:33

4 octombrie - o lună de la Adunarea Generală a FRSc de la Eforie Sud, unde s-a "discutat" şi despre LOC-5.

Am pus "discutat" între ghilimele, pentru că nu prea pot fi numite discuţii cele câteva opinii exprimate acolo. Unii au reclamat imposibilitatea deschiderii celor trei fişiere (deşi în două luni ar fi avut timp suficient să ceară un sfat sau un ajutor de la cineva mai priceput), alţii au spus că nu pot analiza o listă atât de lungă, alţii sunt din start împotriva unor dicţionare sau a unor categorii de cuvinte (ex.: prefixele)...
Cu greu s-au formulat câteva concluzii pentru a fi supuse la vot. Nu ştim rezultatul votului, conducerea FRSc nu a catadicsit (încă) să ne comunice şi nouă ce s-a hotărât :!: Nici măcar procesul-verbal al AG nu s-a publicat :(

Nici aici pe forum nu se înghesuie lumea la discuţii. Claudia intenţiona să lanseze câteva teme, au trecut două luni şi jumătate... şi a rămas doar cu intenţia. Eu am lansat o întrebare (vezi subiectul "-ologie"), dar nimeni nu-şi dă cu părerea...
Ajung la concluzia că nu-i pasă nimănui de lista de cuvinte, că toţi aşteaptă să ia cineva o hotărâre, pe care apoi fie să o accepte fără crâcnire (important e să jucăm, nu contează cu ce listă ;) ), fie să o critice vehement, nemulţumiţi că n-au fost "consultaţi" ( :x ).

La aşa un dezinteres general, nu cred că mai e cazul să mă preocup de subiect. N-am să mai urmăresc forumul, îmi văd de alte treburi (o lună voi fi plecat din ţară), vom decide doar noi (autorii) ce modificăm / adăugăm / scoatem etc. Nu mai refac cele trei fişiere de prezentare - le-am şters; cine vrea să vadă cum evoluează listele poate să caute pe DEX online, secţiunea Unelte - şi la sfârşitul anului poate o să decideţi dacă rămâneţi la LOC-4.1 sau mergeţi mai departe, acceptând LOC-5 în forma din acel moment.
Matei
MGall

Re: Introducere

Mesajde MGall » 31 dec. 2010, 11:05

Pentru că 2-3 jucători m-au întrebat (în sfârşit :!: ) ce se mai aude cu LOC5, am pus pe site-ul LOC (http://www.scrabrom.3x.ro/Loc.html) fişierele LOC5 (versiunea 501).
Am pus doar fişierul txt cu cuvinte noi (toate flexiunile) şi fişierul dic pentru Scrabrom.
Le voi actualiza periodic, pe măsură ce mai găsesc ceva de modificat.

Aştept observaţii.
P.S. Claudia, cred că linkul de pe Scrabblero ar trebui să se cheme "LOC" (în loc de LOC 4.1).
Matei
MGall

Înapoi la Proiect LOC 5.0