hit counter

SCRABBLERO FORUM • Vezi subiect - Vicepresedinte: Catalin CABA

Vicepresedinte: Catalin CABA

Vă propunem să postaţi şi să discutaţi aici programele şi proiectele candidaţilor la funcţiile de Preşedinte, Vicepreşedinte, Membru în BF etc.

Vicepresedinte: Catalin CABA

Mesajde catacaba » 16 feb. 2013, 02:12

Dragi prieteni,

Imi anunt candidatura pentru functia de Vicepresedinte al FR Scrabble, respectiv pentru functia de Membru in Biroul Federal in cazul in care nu voi fi ales Vicepresedinte.

Sustinerea candidaturii se face de catre clubul A.C.S. West Moldavia Pascani, presedinte dl. Gelu Costachescu, conform adresei de reprezentare depuse la sediul Federatiei odata cu documentele de afiliere a clubului, in consecinta voi candida din partea acestui club.

Anexez un CV in care, pe langa rubricile obisnuite, am prezentat pe larg activitatea mea scrabblistica, punctand contributia adusa la dezvoltarea jocului de scrabble competitional. Realizarile, dar si neimplinirile in promovarea jocului de competitie m-au determinat sa candidez pentru o functie din care consider ca as putea continua munca inceputa, impreuna cu echipa de conducere care va fi aleasa prin votul Dvs.

Obiectivele majore pe care le identific pentru urmatorii ani sunt:

- continuarea si intensificarea muncii de convingere pe langa diriguitorii firmei care se ocupa de comercializarea jocurilor de scrabble, Mattel, pentru armonizarea stocului de litere cu cel al F.R.Scrabble, in vederea cumpararii de jocuri oficiale competitionale. Am inceput aceasta munca de convingere in urma cu 4 ani, timp in care am discutat cu nume importante ale industriei jocului de scrabble, respectiv Philip Nelkon (reprezentant Mattel UK), Amy Byrne (reprezentant Centrestar si Tilefish), John Chew (un guru al arbitrajului mondial) sau Sam Kanthimathi (SamTimer, producator de echipament scrabblistic), am postat mesaje pe forumurile importante uk-scrabble sau world-scrabble, am trimis mesaje la Mattel Romania din postura de Sef al Comisiei de Arbitri, dar deocamdata nu am avut sorti de izbanda. In fapt, este vorba despre 16 piese aflate in divergenta de valori (13) sau simbol (3) din cele 100 ale jocului. Suntem singura tara din lume in care jocul competitional are alta frecventa a literelor decat jocul oficial si asta trebuie sa ne dea de gandit si sa incercam prin adrese oficiale ale Federatiei si contacte la nivel inalt sa obtinem, daca nu o modificare a stocului, atunci macar productia unor mini-saculeti de 16 litere pentru corectarea jocurilor oficiale "de familie";

- promovarea si dezvoltarea jocului de scrabble prin trimiterea de proiecte si realizarea acestora cu fonduri nerambursabile oferite de diverse organisme (ex. Ministerul Sportului, entitatile care se ocupa de activitatile tinerilor, alte entitati nationale sau internationale);

- modificarea regulamentului partidelor individuale in sensul facilitarii inscrierii solutiei pe biletele/ foi de concurs, prin minimizarea riscului de eroare de coordonata. In acest fel, rezultatele finale vor reflecta mai bine cunostintele jucatorului in detrimentul neatentiei sau nestiintei acestuia privind inscrierea corecta a coordonatelor. Pentru aceasta un rol important revine jucatorilor de scrabble francofon a caror misiune este de a realiza o traducere cu acuratete a regulamentului de inscriere a unei depuneri in jocul francofon, urmand ca impreuna - jucatori si arbitri, sa adaptam regulamentul la realitatile jocului din tara noastra, asa cum am facut si cu regulamentul partidei libere, si sa-i dam o forma clara, simpla si usor de aplicat, atat de jucatori cat si de arbitri. Implinirea acestui deziderat va mari considerabil sansele debutantilor de a se bate de la egal la egal cu consacratii, nemaiavand presiunea greselilor inerente de coordonate la primele concursuri, esentiale pentru decizia lor de a continua sau a renunta sa vina la competitii;

- promovarea jocului in randul copiilor si tinerilor, conditie esentiala pentru asigurarea generatiei de maine, pe fondul scaderii drastice a numarului de participanti la concursurile de sala in ultimii ani; pentru copii si tineri este necesara elaborarea unei metodologii inscrisa intr-un document oficial al FR Scrabble. La elaborarea metodologiei este necesara coagularea tuturor celor ce au lucrat sustinut cu copiii si tinerii in ultimii ani, pentru impartasirea experientelor si modalitatilor de lucru. Consider necesara (re)infiintarea Comisiei de Scrabble Scolar cu mandat de elaborare a acestei metodologii, care va sta la baza introducerii oficiale a jocului de scrabble ca materie optionala in scoli, alaturi de sah sau go;

- captarea interesului jucatorilor ocazionali de scrabble (sunt multi, sunt buni si nu sunt pe ISC) prin organizarea si promovarea concursurilor locale de scrabble; reluarea simultanelor pe principiul clasamentului local in detrimentul celui national si oferirea de diplome din partea FR Scrabble celor merituosi local, similar concursurilor scolare pe materii gen Euclid. O diploma color nu insemna decat 0,3-0,5 lei, dar efectul produs de aceasta poate fi infinit mai mare; renuntarea la extragerea live a partidelor si la obligativitatea cluburilor de a juca partida trimisa, in conditiile in care clasamentul va avea o insemnatate strict locala; oferirea de asistenta tehnica cluburilor care doresc sa organizeze concursuri locale; incurajarea principiilor de autoarbitraj;

- organizarea cursurilor de arbitraj - o neimplinire a ultimilor ani; la aceasta ora nu se desfasoara concursuri locale inscrise in calendarul FR Scrabble si pentru ca s-a imputinat vizibil corpul de arbitri. Este necesara o instruire a cat mai multor jucatori consacrati pentru a putea desfasura turnee locale in localitatile d-lor de resedinta si, poate, pe fondul castigarii interesului unei noi generatii de jucatori, sa existe din cei instruiti cativa care sa preia stafeta generatiei de arbitri actuale.

Va multumesc pentru timpul acordat si sper sa va regasiti in obiectivele propuse si sa-mi fiti alaturi in munca de realizare a lor. Daca veti considera ca munca depusa pana in prezent si munca pe care intentionez sa o depun in continuare sunt utile FR Scrabble si ma recomanda pentru functia de Vicepresedinte al FR Scrabble, va rog sa-mi acordati votul Dvs. la AG din data de 9.03.2013.

Nu in ultimul rand, multumesc conducerii actuale a FR Scrabble pentru munca depusa in mandatul care se incheie si o asigur de toata stima si pretuirea mea!

Numai bine!

Catalin Caba
Ataşamente
CV Caba Catalin - scrabble.rar
CV Catalin Caba (arhiva RAR, nu este permisa extensia DOC)
(11.88 KiB) Descărcat de 1752 ori
Ultima oară modificat de catacaba pe 16 feb. 2013, 02:20, modificat 1 dată în total.
catacaba

CV

Mesajde catacaba » 16 feb. 2013, 02:18

Pentru a usura misiunea cititorilor, voi inscrie aici, din CV, contributia personala la dezvoltarea jocului de scrabble in Romania. Va multumesc anticipat pentru feedback si voi raspunde in masura posibilitatilor, in perioada 21-28.02 reprezentand Romania in Israel la a 5-a editie a Open-ului anglofon*.
Asadar, CV-ul scrabblistic:

Joc scrabble din anul 1989. Dintre reperele activităţii ca jucător de scrabble amintesc:
- promovarea în div.A în anul 1990, când am ocupat locul 2 în seria 1 a diviziei B;
- participarea la întrecerile CNIS ca independent (1991-2000), apoi ca membru al cluburilor Argus Târgu Frumos (2001-2005) şi Universitatea Cluj-Napoca (2006-în prezent). Cel mai bun loc ocupat – 5, în anul 2003;
- câştigarea Cupei României cu echipa clubului Universitatea Cluj-Napoca în anul 2011;
- ocuparea locului 3, alături de Vasile Mihalache, la CNSP în anii 2002 şi 2003;
- participarea la CNSA din anul 1995. Câştigarea titlului de campion în anul 2010;
- participarea la CM în limba engleză din Australia 1999, fiind inclus în cea mai cunoscută carte despre lumea jocului de scrabble – “Word Freak” de Stefan Fatsis;
- participarea la turneele internaţionale în limba engleză începând cu anul 2009, cu următoarele rezultate: locul 1 cat.C la Open Malta ed.2 – 2009, locul 3 cat.B la European Open ed.2 – 2010, locul 26 (81 participanţi) Malta Open ed.3 – 2010.

M-am implicat atât cât am putut şi am ştiut în activităţile conexe jocului de scrabble propriu-zis. Rezultatele muncii mele sunt următoarele:
- atragerea de-a lungul timpului a unor jucători noi – ex. Ciprian Cernahuz, Cristian Popovici, Roxana Viţelaru (cadet), fiul meu Cristian-Dimitrie Caba;
- afilierea la FR Scrabble a 4 cluburi, contribuind la îndeplinirea condiţiei de număr de cluburi pentru acordarea bugetului anual de către autorităţi. Cluburile sunt: A.C.S. West Moldavia Paşcani, C.S.Lazăr Milcovul (Lamoteşti – Vrancea), A.C.S.Preventis Iaşi şi, cu ajutorul d-lui Lucian Grosu, C.S. C.F.R. Constanţa;
- activarea celor 4 cluburi afiliate. Cluburile sunt cu taxele plătite la zi şi au între 2 şi 4 jucători activi, atât taxele de club cât şi cele ale jucătorilor fiind suportate din fondurile mele proprii;
- îndeplinirea funcţiei de şef al Comisiei de Arbitri din cadrul FR Scrabble, începând cu anul 2009. Din această postură, în urma strădaniei colective a membrilor comisiei, a rezultat o îmbunătăţire a arbitrajului în cadrul competiţiilor scrabblistice, materializată prin promptitudine în afişarea rezultatelor, acurateţe a corectării, orientarea spre rezolvarea imediată a situaţiilor deosebite apărute ocazional în timpul turneelor, îmbunătăţirea disciplinei în timpul concursurilor;
- studierea rezultatelor turneelor de partide libere începând cu anul 2003 şi transpunerea rezultatelor din sistem coeficienţi în sistem victorii/punctaveraj. Am studiat cca 10 turnee de partide libere, iar rezultatele studiului au constituit baza pentru adoptarea noului regulament al partidei libere;
- conceperea, împreună cu d-l. Matei Gall, a noului regulament al partidei libere, pe baza regulamentului internaţional WESPA, regulamentelor naţionale şi particularităţilor regulamentului nostru anterior. Aprobarea în AG din 26.03.2011 şi aplicarea începând cu anul 2011 a noului regulament. Dintre particularităţile acestuia mentionez: înlocuirea sistemului de clasificare pe bază de coeficienţi cu cel pe bază de victorii/ punctaveraj, mult mai uşor de gestionat de jucători şi arbitri, descrieri amănunţite ale protocoalelor extragerii, contestaţiei, finalului de partidă, eliminând situaţiile conflictuale, descrieri ale încălcărilor de regulament şi sancţiunilor, descrieri ale sistemelor de alcătuire a perechilor, deschizând posibilitatea unor turnee de partide libere lungi, cu sisteme diferite de cel clasic folosit în prezent;
- conceperea regulamentelor CNSA şi de calificare pentru mondialele în limba engleză;
- organizarea împreună cu d-l.Dan Laurenţiu Sandu şi arbitrarea, împreună cu d-l. Ştefan Pall şi d-na Claudia Mihai, a primului turneu internaţional de limbă engleză din România, dotat cu premii în valoare de 1100 de euro. La turneul organizat în luna octombrie 2012 au participat 31 de jucători străini şi 5 jucători români. Am avut onoarea să găzduim câţiva din jucătorii de seamă ai variantei englezeşti a jocului, amintind pe Helen Gipson (UK, locul 12 mondial), Theresa Brousson (Malta,87), Jared Robinson (UK, 106), Sam Kantimathi (USA,112), dar şi primul jucător în scaun cu rotile din istoria turneelor noastre – Paul Cartman;
- prezentarea unui reportaj amplu de la acest turneu pe coperta şi în paginile revistei OnBoard nr.147 – cea mai importantă revistă de profil în limba engleză;
- promovarea jocului de scrabble pe postul local de televiziune Digi24 Iasi;
- conceperea împreună cu specialiştii din cadrul A.S.C. Preventis Iaşi a unor proiecte de scrabble şcolar, dintre care a fost aprobat proiectul de scrabble trilingv (română, engleză, franceză) ce se va desfăşura în luna mai la liceul ieşean Miron Costin.
- prezentarea unor reportaje ample de la competiţiile naţionale şi internaţionale de scrabble pe situl F.R. Scrabble.
catacaba

Re: Vicepresedinte: Catalin CABA

Mesajde picderoua » 20 feb. 2013, 10:06

Iti doresc mult succes !
picderoua

Mesajde lauramihalca » 20 feb. 2013, 12:48

felicitari pentru viziunea foarte coerenta!
ideea cu proiecte cu fonduri nerambursabile e intr-adevar foarte buna si poate fi o solutie viabila.
lauramihalca

Mesajde catacaba » 20 feb. 2013, 17:02

Va multumesc! Fondurile nerambursabile sunt o idee buna in masura in care se vine cu un proiect bun, bine structurat si documentat si bine asezat in formatul dorit de cei ce le ofera. E un pic de munca, dar cred ca rezultatul - finantarea pe proiect - merita efortul.
catacaba

Înapoi la 2013 - CAMPANIE ELECTORALĂ !